foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum
Technik logistyk (SPECJALNOŚĆ WOJSKOWA)
Technik fotografii i multimediow
Technik żywienia i usług gastronomicznych
(DIETETYKA)
Branżowa Szkoła I stopnia
Klasa wielozawodowa
(kucharz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa i inne)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

w Rydułtowach

  

Comeniusowy projekt „ Razem do źródeł Europy” zaprowadził młodzież naszej szkoły tym razem do odległej Turcji. 
Gospodarzem wizyty była Gazi Anatolian High School z Trabzonu.

Położony nad Morzem Czarnym, 160 km od granicy z Gruzją, założony w czasach antycznych przez greckich osadników Trabzon, dziś tętniący życiem wielki ośrodek komunikacyjny i największy port na wschodnim wybrzeżu urzekał swą lokalizacją na wzgórzach schodzących do morza i bogactwem zabytków bizantyjskich i osmańskich.

A wszystko to było możliwe dzięki dofinasowaniu otrzymanemu z Komisji Europejskiej.


 

 

W czasie czterodniowej wizyty młodzież i nauczyciele zwiedzili kościół Aya Sofia, położony wysoko w górach prawosławny klasztor Sumela Monastery , obeszli jezioro Uzungol i dotarli do Ikizdere. Mieli też okazję zajrzeć do wnętrza współczesnego meczetu i domu ojca Turków – Ataturka. Szczególną i osobliwą atrakcją okazał się być natomiast pobyt w tureckich termach.
W gościnie u tureckich rodzin nasze uczennice mogły spróbować specjałów orientalnej kuchni, rozsmakować się w herbacie i przekonać się, że kawa po turecku smakuje inaczej, poznać codzienne zwyczaje i różnice kulturowe, zaś w szkole – wziąć udział w jednej z lekcji.
Spędzony wspólnie czas stał się dla młodzieży towarzyszących nam partnerskich szkół z czeskiego Havirova, słowackiej Zyliny, niemieckiego Kall i tureckiego Trabzonu okazją do zawarcia nowych znajomości, kontynuowania już nawiązanych przyjaźni i rozwijania umiejętności językowych.
Copyright © 2020 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

2020 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Rights Reserved