Zespół Szkół Ponadpodstawowych

Comeniusowy projekt „ Razem do źródeł Europy” zaprowadził młodzież naszej szkoły tym razem do odległej Turcji.
Gospodarzem wizyty była Gazi Anatolian High School z Trabzonu.

Położony nad Morzem Czarnym, 160 km od granicy z Gruzją, założony w czasach antycznych przez greckich osadników Trabzon, dziś tętniący życiem wielki ośrodek komunikacyjny i największy port na wschodnim wybrzeżu urzekał swą lokalizacją na wzgórzach schodzących do morza i bogactwem zabytków bizantyjskich i osmańskich.

A wszystko to było możliwe dzięki dofinasowaniu otrzymanemu z Komisji Europejskiej.

W czasie czterodniowej wizyty młodzież i nauczyciele zwiedzili kościół Aya Sofia, położony wysoko w górach prawosławny klasztor Sumela Monastery , obeszli jezioro Uzungol i dotarli do Ikizdere. Mieli też okazję zajrzeć do wnętrza współczesnego meczetu i domu ojca Turków – Ataturka. Szczególną i osobliwą atrakcją okazał się być natomiast pobyt w tureckich termach.
W gościnie u tureckich rodzin nasze uczennice mogły spróbować specjałów orientalnej kuchni, rozsmakować się w herbacie i przekonać się, że kawa po turecku smakuje inaczej, poznać codzienne zwyczaje i różnice kulturowe, zaś w szkole – wziąć udział w jednej z lekcji.
Spędzony wspólnie czas stał się dla młodzieży towarzyszących nam partnerskich szkół z czeskiego Havirova, słowackiej Zyliny, niemieckiego Kall i tureckiego Trabzonu okazją do zawarcia nowych znajomości, kontynuowania już nawiązanych przyjaźni i rozwijania umiejętności językowych.