foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum
Technik logistyk (SPECJALNOŚĆ WOJSKOWA)
Technik fotografii i multimediow
Technik żywienia i usług gastronomicznych
(DIETETYKA)
Branżowa Szkoła I stopnia
Klasa wielozawodowa
(kucharz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa i inne)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

w Rydułtowach

             W dniach 24.03 - 27.03.14 grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedziła partnerską szkołę w Kall (Niemcy). Spotkanie było kontynuacją wizyt przeprowadzanych w ramach programu Comenius, którego nasza szkoła jest uczestnikiem. Poza szkołami z Polski i Niemiec w spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Czech, Turcji oraz ze Słowacji.


Pierwszym etapem naszego wyjazdu był przelot samolotem z lotniska w Pyrzowicach do Frankfurtu nad Menem, a następnie przejazd pociągiem z Frankfurtu do Kolonii. W Kolonii czekali już na nas gospodarze, którzy przewieźli nas do miejsca zakwaterowania w Dalbenden.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy położony w sąsiedniej miejscowości XI. wieczny klasztor Steinfeld wraz z przylegającymi budynkami mieszczącymi szkołę średnią (odpowiednik naszego liceum), ogrodem oraz przyklasztornym kościołem.
Następnego dnia udaliśmy się do miejscowości Blankenheim, aby dotrzeć do źródeł Ahr, będącej dopływem największej rzeki Niemiec Renu. Z Blankenheim pojechaliśmy do szkoły w Kall, gdzie podjęto nas uroczystym obiadem. Po spotkaniu w szkole odwiedziliśmy jeszcze "Park Narodowy Eifel", gdzie przewodnik zapoznał nas z historią tego miejsca.
Następny dzień naszego pobytu przeznaczony był na wizytę w Kolonii. Nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania symbolu tego miasta czyli katedry. Dzięki pani przewodnik mogliśmy poznać dzieje tej wznoszonej przez prawie 600 lat budowli oraz podziwiać jej piękno zawarte w kamieniu
i szkle. Po zwiedzeniu katedry i starej części miasta zjedliśmy obiad w typowej kolońskiej restauracji "Kölner Brauhaus". Kolejnym punktem programu był godzinny rejs statkiem po Renie i podziwianie krajobrazu starej części miasta. Po tych przeżyciach pozostał nam jeszcze czas wolny i długo oczekiwane przez wszystkich zakupy oraz powrót do Dalbenden.
Czwartek to ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech. Powrót odbył się tą samą drogą co przyjazd tzn. poprzez Kolonię i Frankfurt. Miłym akcentem końcowym było zwiedzanie muzeum czekolady oraz przejście przez stary most "Hohenzollerbrücke" nad Renem, na którego elementach konstrukcyjnych zawieszone są kolorowe pamiątkowe kłódki.
Kilkudniowy pobyt w Niemczech pozwolił lepiej poznać kraj naszych zachodnich sąsiadów oraz był świetną okazją do zweryfikowania umiejętności językowych. Wspólnie spędzony czas umocnił istniejące przyjaźnie i umożliwił zawarcie nowych znajomości.

Damian Materzok

Copyright © 2020 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

2020 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Rights Reserved