foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum
Technik logistyk (SPECJALNOŚĆ WOJSKOWA)
Technik fotografii i multimediow
Technik żywienia i usług gastronomicznych
(DIETETYKA)
Branżowa Szkoła I stopnia
Klasa wielozawodowa
(kucharz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa i inne)

Zespół Szkół Ponadpodstawowych

w Rydułtowach

 DAWACZE, BRACZE I INNE RODZAJE KOCHACZY
Josh McDowell, Paul Lewis

dawacze, braczeKsiążka dla młodych, szukających odpowiedzi na pytanie "czym jest miłość?" i jakie zależności istnieją między seksem a autentyczną miłością. Pomimo pozornej mocy i trwałych uroków, seks jest czymś bardzo delikatnym. Potrzebuje czasu i poczucia bezpieczeństwa. Rozkwita, gdy cieszymy się nim w atmosferze bezwarunkowej miłości.Tak naprawdę nikt nie odkryje idealnego seksu, jeśli nie zrozumie jak dawać i przyjmować idealną miłość. Młodzi ludzie często uważają, że jeśli się kogoś kocha, trzeba to wyrazić poprzez seks. Prawda jest taka, że jeśli nie potrafisz wyrazić miłości inaczej, jak tylko poprzez seks, wówczas nie jest to prawdziwa miłość.

 

Twoje ciało stworzone do miłości (cz. I)
Daniel Ange

Wydawca: W drodze

twoje ciałoKsiążki dla młodzieży, które wciąż cieszą się wielką popularnością. Oba tomy stanowią nierozłączną całość. Francuski zakonnik, przyjaciel i duszpasterz młodzieży, założyciel szkoły ewangelizacji i modlitwy "Młodość-Światło" pokazuje w nich drogę od pierwszej miłości do małżeństwa. Potrzebujesz wielkiej pracy, jeśli chcesz żyć. Pracy polegającej na przeorientowaniu, na przywróceniu równowagi seksualności i miłości. Trzeba rozwiązać problem, jakim jest wewnętrzne rozejście się dróg serca i ciała. To najlepszy sposób na wszystkie rozdźwięki. Nie można być człowiekiem w jednej cząstce naszej istoty, a pozostać rzeczą w innej. Twoje serce jest być może zniszczone złą miłością. Może zwiędło, ale wciąż marzy o pierwszej miłości, tej dotychczas niezaznanej, miłości na poziomie twojego serca. Twoje serce nie jest puste, lecz nabrzmiałe miłością, nigdy jeszcze nie znalazło kogoś, komu by tę miłość mogło dać przeł. Jacek Pleciński

 

Twoje ciało stworzone do życia (cz. II)
Daniel Ange

twoje ciałoWydawca: W drodze

Książki dla młodzieży, które wciąż cieszą się wielką popularnością. Oba tomy stanowią nierozłączną całość. Francuski zakonnik, przyjaciel i duszpasterz młodzieży, założyciel szkoły ewangelizacji i modlitwy "Młodość-Światło" pokazuje w nich drogę od pierwszej miłości do małżeństwa. Potrzebujesz wielkiej pracy, jeśli chcesz żyć. Pracy polegającej na przeorientowaniu, na przywróceniu równowagi seksualności i miłości. Trzeba rozwiązać problem, jakim jest wewnętrzne rozejście się dróg serca i ciała. To najlepszy sposób na wszystkie rozdźwięki. Nie można być człowiekiem w jednej cząstce naszej istoty, a pozostać rzeczą w innej. Twoje serce jest być może zniszczone złą miłością. Może zwiędło, ale wciąż marzy o pierwszej miłości, tej dotychczas niezaznanej, miłości na poziomie twojego serca. Twoje serce nie jest puste, lecz nabrzmiałe miłością, nigdy jeszcze nie znalazło kogoś, komu by tę miłość mogło dać przeł. Jacek Pleciński

 

„KOBIETA NIE JEST GRZECHEM”.
Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji
i nie tylko rozmawia Katarzyna Wiśniewska.

4Rok wydania 2007

Ta książka sprawi, że jadąc na urlop, inaczej spojrzysz na kobiety przy autostradzie, a film Pretty Woman odłożysz na półkę z bajkami.

Widok kobiety w krótkiej spódniczce stojącej na ulicy czy przy drodze budzi na ogół jedno skojarzenie. Niektórzy uważają, że prostytutką zostaje się z lenistwa albo dlatego, że się lubi seks. Pod wyzywającym makijażem i strojem na ogół jednak kryje się dramat. Przemoc w domu, brak nadziei i perspektyw, konieczność utrzymania rodziny albo miłość do niewłaściwego mężczyzny – oto motywy, które najczęściej popychają kobiety do prostytucji. Siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej pomaga im rozpocząć nowe życie. Stworzyła dom, w którym mogą poczuć się bezpieczne i akceptowane. W rozmowie z Katarzyną Wiśniewską opowiada o zasadach pracy streetworkera, o tym, że nikt nie rodzi się prostytutką oraz własnej drodze odkrywania powołania. Książkę uzupełniają opowieści kilku jej podopiecznych oraz Ireny Dawid-Olczyk z fundacji La Strada.

Ta książka wstrząsa, wzrusza, ale także daje nadzieję.

Siostra Anna Bałchan z zawodu jest mechanikiem obróbki skrawaniem. Nigdy nie pracowała w zawodzie. Skończyła teologię, szkoliła się w Instytucie Ericksonowskim i zaliczyła kilka innych kursów, które teraz pomagają jej w pracy z ludźmi. Świetnie gra na gitarze i pięknie śpiewa. Przez dziesięć lat pracowała z dziećmi – prowadziła grupy teatralne, muzyczne i turystyczne. Kilka lat temu prezydent Katowic Henryk Dziewior poprosił matkę generalną Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, aby wskazała siostrę, która zajęłaby się pomocą osobom zmuszanym do prostytucji. Oddelegowano do tego zadania siostrę Annę Bałchan. Dwa lata temu siostra Anna założyła Stowarzyszenie im. Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. Działa ono w Katowicach. Jego celem jest udzielanie pomocy kobietom, które chcą porzucić prostytucję i rozpocząć normalne życie oraz tym, które mogą być prostytucją zagrożone.

Katarzyna Wiśniewska urodzona w roku 1979, jest absolwentką filozofii i podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2005 roku jest dziennikarką „Gazety Wyborczej”, publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „W drodze” i „Azymucie”. W 2007 roku Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało jej nagrodę Małego Feniksa dla dziennikarzy za promowanie w mediach książki katolickiej. Mieszka w Warszawie.

 

„JAK POSTĘPOWAĆ ZE STARYMI”
Josh Mcdowell

5Autorzy udzielają odpowiedzi na pytania nastolatków dotyczące miłości i seksu oraz ich relacji z rodzicami i rówieśnikami.
Główne tematy to: obraz własnego ja, presja rówieśników, przyjaciele, randki, miłość, seks, nadużycia seksualne. Daje wiele cennych rad - np. "Bądź pozytywny. Sprawdź, jak długo możesz wytrzymać, nie mówiąc nic złego o innym człowieku lub sytuacji".

 

 

 

„KROKODYL DLA UKOCHANEJ”.
Warto wspierać rozwój mężczyzny.
Jacek Pulikowski

6Książka mówi o relacjach między kobietami a mężczyznami. Jest to wezwanie przede wszystkim do kobiet, aby czarem swej kobiecości, wyczuciem dobra i piękna pomagały mężczyznom odzyskać lub utrzymać ich męską godność. W przyszłości to się opłaci...
Zawarte postulaty są kierowane do żon, ale może najpierw - by zdążyć na czas - do kobiet, które szukają tego jedynego. Kobiety mają "swoje sposoby" docierania do mężczyzn, urok kobiecy inspiruje mężczyzn do rozwoju.
Tym kobietom, które o tym nie wiedzą, którym nikt wcześniej nie powiedział, że stawianie wymagań uruchamia potencjalne możliwości mężczyzny, autor przypomina, aby nie dały się zwieść mężczyznom. Warto pamiętać, że mężczyźnie bardzo zależy na opinii płci pięknej - a szczególnie kobiety, którą kocha.
Mężczyzna odpowiednio traktowany szanuje kobietę, jest dla niej oparciem, bierze na siebie ciężar pokonywanych trudności i rozwija się, stając się coraz bardziej odpowiedzialny i coraz mądrzejszy. Do tego potrzebuje jednak pomocy, na przykład przy budowaniu autorytetu, oddania władzy (i pilnowania, by jej nie nadużywał) i wielu innych "trików". Dzięki nim mężczyzna jest w stanie zdobyć dla ukochanej nawet tytułowego krokodyla.

 

„Ewa czuje inaczej. Warto zadbac o uczucia” - Jacek Pulikowski

7"Ewa czuje inaczej" to ciąg dalszy "Krokodyla dla ukochanej". W poprzednim tytule autor przekonywał, że warto wspierać rozwój mężczyzny, w tym natomiast zachęca do większej dbałości o uczucia.
Jacek Pulikowski pisze o bardzo ważnej w małżeństwie (i nie tylko) komunikacji uczuciowej, od której bardzo często uciekają mężczyźni. Autor wyraźnie podkreśla, jak istotna dla kobiet jest sfera uczuć - kobiety bowiem "myślą sercem". Zachęca kobiety, do komunikowania swoich emocjonalnych potrzeb, bo mężczyzna nie domyśli się, co kobiety czują. Prosi mężczyzn, aby uczyli się słuchać, bo jest to jedno z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zadań męża. Gratuluje tym wyjątkowym przedstawicielom "brzydszej płci", którzy uważają, iż wkład kobiety w domową codzienność jest nie mniej ważny, niż kariera zawodowa mężczyzny. Zaznacza, iż przeciętny mąż nie lubi wciąż powtarzać, że kocha swoją żonę, nieprzeciętny zaś to robi. Na koniec skupia się na sferze erotycznej, gdzie zwraca uwagę na delikatność, tak upragnioną przez kobiety.

Kto chce wejść w głęboką relację ze swoją żoną, narzeczoną i dobrze ją poznać, powinien próbować zrozumieć, że światem kobiety jest rzeczywistość jej serca. Zatem jeśli nie chcesz mojej zguby... nie tylko krokodyla daj mi, luby, lecz zadbaj o twoje i moje uczucia.

 

Wartość współżycia małżeńskiego. O pielęgnowaniu sfery płciowości
Jacek Pulikowski

8Wydanie:   Poznań 2001
Wydawnictwo:   Jerozolima

Książka mówiąca o sprawach ważnych, czasami trudnych a dotyczących płciowości, współżycia małżeńskiego, płodności. Autor zwraca uwagę na różnice jakie są między kobietami a mężczyznami w podejściu do współżycia i jakie wynikają z tego trudności. Obala mity współczesnej kultury dotyczące seksu, a buduje prawidłowy obraz jaki sfera płciowa powinna mieć w życiu małżeńskim. Słowem - książka pożyteczna, potrzebna mężom, żonom oraz tym osobom, które przygotowują się do małżeństwa.

Kolejna książka z cyklu "Warto"...Tym razem dowiadujemy się, że warto zadbać o delikatną dziedzinę współżycia małżeńskiego. Jeżeli ktoś pragnie przeżywać radość głęboką, prawdziwie ludzką (nie tylko przemijające, powierzchowne, naskórkowe, zwierzęco dzikie doznania), płynącą ze zjednoczenia cielesnego z ukochaną osobą drugiej płci-współmałżonkiem-musi ten ,,seks" uczłowieczyć. Musi podjąć trud ,,uprawy". Musi zapewnić odpowiedni ,,klimat'',by zpierwotnej dżungli uczynić pełen piękna i harmonii, owocujący szczęściem ogród.

 

„Warto pomyśleć ... o niektórych ważnych sprawach”
Jacek Pulikowski

9Wydanie:   Poznań 2006
Wydawnictwo:   Jerozolima

Książka o rodzinie, małżeństwie, płci. Aborcja i eutanazja, naturalne planowanie rodziny i antykoncepcja, dopasowanie seksualne, stosunek do daru płodności i wizja rodziny. Są to sprawy niełatwe, wzbudzające nieraz wiele emocji, często opacznie rozumiane.
Mówi się, że myślenie nie boli. Parafrazując to powiedzenie, trzeba stwierdzić, że często bezmyślność przynosi bolesne skutki. Dla ludzi pragnących dobrze przeżyć życie, zastanowienie się nad tymi zagadnieniami jest konieczne, bezmyślność bowiem może przynieść bolesne rozczarowania, rany, tragedie.
Wielu młodych, wchodzących w życie, nie znajduje odpowiedzi na pytania o dojrzałą miłość, małżeństwo, płodność. Jacek Pulikowski nie zostawia ich bez odpowiedzi.

 

„Zakochanie… i co dalej?”
Jacek Pulikowski

10Wydanie:   Częstochowa 2006
Wydawnictwo:   POMOC – Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa

Książka ta jest pierwszym krokiem do szczęśliwego małżeństwa. Pomyśl o radosnym czasie zakochania, chodzenia ze sobą, narzeczeństwa i nie zmarnuj go! Wykorzystaj cenne wskazówki autora dla dobra twojego i przyszłego współmałżonka.

 

 


„Jak wygrać miłość? Instrukcja obsługi”
Jacek Pulikowski

11Wydanie:   Częstochowa 2003
Wydawnictwo:   Edycja Świętego Pawła

O miłości myślą, mówią i marzą wszyscy, lecz jakoś mało konkretnie. Tymczasem Jacek Pulikowski - konkretnie, po męsku - określa ścisłe zasady koniecznego przygotowania i niezbędnych wyrzeczeń, reguły gry i kryteria zwycięstwa, by każdy wiedział, co musi zrobić, ile z siebie dać, aby w swoim życiu WYGRAĆ MIŁOŚĆ.

Autor nie mami nas ckliwymi słówkami, ale pisze wprost: by wygrać, trzeba się natrudzić i wysilić. Ale nagrodą za zwycięstwo miłości jest szczęście własne, szczęście bliskich, więcej szczęścia w świecie oraz - szczęście wieczne.

 

„Porozmawiajmy spokojnie o... tych sprawach”
Ks. Piotr Pawlukiewicz

12Wydanie:   Warszawa 1998
Wydawnictwo:   Liberton

Pewnego razu zapytał mnie ktoś: "O jakie sprawy tu chodzi?" O te! Tak, tak! Właśnie o te, o których myślisz. Którymi ludzie interesują się od dzieciństwa do późnej starości. O tym chyba najciekawszym temacie świata. Gdy w żeńskiej szkole średniej zaproponowałem dziewczętom, by anonimowo, na kartkach zadawały pytania na dowolne tematy, to trzy czwarte poruszanych zagadnień dotyczyło właśnie seksu.

Nie jest tajemnicą, że strony o tych sprawach - obok muzycznych - są najczęściej przeglądane w internecie. I to jest właśnie zaskakujące, że w czasach, kiedy półki w księgarniach uginają się od rozmaitych poradników dotyczących życia płciowego, w czasach, kiedy wiara w bociana zmalała chyba do zera i wydaje się, że w tej materii wszyscy wszystko już wiedza, coraz bardziej wydłużają się kolejki przed gabinetami psychologów i psychoterapeutów, i coraz więcej ludzi ma kłopoty właśnie z "tymi sprawami".

Kościół od wieków niezmiennie naucza, że pornografia, współżycie przedmałżeńskie czy antykoncepcja są złem. W swojej książce pragnę w sposób obrazowy i przyjazny wytłumaczyć, dlaczego nauka Kościoła z taką stanowczością idzie pod prąd światowych trendów. Ale przede wszystkim staram się spojrzeć na problem pozytywnie.

Kościół jest przeciw wspomnianym zjawiskom, bo Kościół jest ZA SEKSEM! Za erotyką! Przecież ten wymiar ludzkiego życia pochodzi od Boga i został dany człowiekowi dla jego dobra i radości. Kościół chce, by seks w życiu ludzi był wspaniały. Aby był poezją, artyzmem, radością, rozkoszą i... drogą do Boga, oczywiście oprawiony w ramy małżeńskiej miłości! I to nie tylko przez kwadrans, przez miesiąc czy parę lat, ale do końca życia. Dlatego pisałem o tych sprawach ortodoksyjnie, z przykładami i z... humorem.

 

„Z młodzieżą spokojnie o... wolności”
Ks. Piotr Pawlukiewicz

13Wydanie:   Warszawa 1997
Wydawnictwo:   Liberton

Czym różni się wolność od samowoli? Czym jest prawdziwe wyzwolenie, a czym wyzwolenie pozorne, kończące się ostateczną niewolą? Właśnie te problemy autor próbuję ukazać przez dziesiątki przykładów i historii z życia młodych ludzi.

Copyright © 2021 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

2021 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Rights Reserved