Zasadnicza Szkoła Zawodowa Technikum

Dziękujemy ...

 Dziękujemy przedsiębiorcom,
którzy wspierają naszą szkołę.
 Zapraszamy na strony tych firm.
Home
ZSP nr 2 w Rydułtowach - strona główna
Hobby, pasja, praca …

24 listopada gościliśmy w naszej szkole pana Tomasza Sczansnego leśnika pracującego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Pan Tomasz jest postacią nietuzinkową nie tylko ze względu na pracę, którą wykonuje oraz sposób w jaki o niej opowiada, ale również ze względu na „patent” za pomocą którego ukazuje piękno przyrody regionalnej, jego fotografie zadziwiają formą, pięknem oraz techniką wykonania. Uczniowie klasy I Tb mieli okazję spotkać się z panem Tomaszem, obejrzeć jego zdjęcia i posłuchać opowieści o technikach wykorzystywanych w fotografii przyrodniczej, portretowej i krajobrazowej.

Strona T.Sczansnego

 

 

Střední škola Havířov - Prostřední Suchá, Klub přátel školy i Městské kulturní středisko Havířov

pod patronatem
Statutárního města Havířov, Moravskoslezského kraje, Žilinského samosprávného kraje

 

zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych do udziału w 23 edycji
Międzynarodowego Konkursu Uczennic Szkół Ponadgimnazjalnych


MISS RENETA 2015

 

www.missreneta.cz

https://www.facebook.com/missrenetahavirov

 

Zachęcamy uczennice do zgłoszenia udziału najpóźniej  do dnia 27. 11. 2014r.

Casting odbędzie się w Rydułtowskim Centrum Kultury 28.11.2014r.

 

Casting półfinałowy odbędzie się w piątek, dnia 28. 11. 2014 od godziny 16:00 w sali Rydultowskiego Centrum Kultury, http://www.rck.rydultowy.pl/.
W celu sprawdzenia obecności należy okazać dowód osobisty i zaświadczenie o tym, że jesteś uczennicą w Twojej szkole. Do samego castingu potrzebny jest obcisły strój oraz damskie czółenka na wyższym wąskim obcasie. Prosimy też o zabranie z sobą jednoczęściowego lub dwuczęściowego kostiumu kąpielowego (kolor nie jest ważny).  Na pewno potrzebny jest dobry humor i uśmiech na twarzy.

 

Informacja dla zgłoszonych  kandydatek


Dziewczyny mogą zgłaszać swój udział elektronicznie, logując się na stronie konkursu: www.missreneta.cz

Dziewczęta, które chcą wziąć udział w konkursie, powinny w roku szkolnym 2014/2015 być uczennicami dowolnej szkoły ponadgimnazjalnej.
Po zgłoszeniu otrzymają pisemne instrukcje dotyczące udziału w castingu i kwestionariusz, który po wypełnieniu wyślą na adres kontaktowy.

 

Gala finałowa odbędzie się w piątek 10.04.2015r. o o godz. 10-tej w Domu Kultury Leoše Janáčka, w Havířovie.

 

Strona Konkursu Miss Reneta      Filmy z poprzednich finałów

 

Adres kontaktowy:
Střední škola, Kapitána Jasioka 50/635,   Havířov - Prostřední Suchá, PSČ 735 64
tel.:+420 596 440 556, +420 553 401 106, tel./fax:+420 597 579 062  tel.:+420 602 787 785
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.   www.stredniskola-sucha.cz

 
„Miody dla zdrowia i urody” – obchody Światowego Dnia Żywności
   W dniach 21-23 października, jak co roku, odbywały się w naszej szkole obchody Światowego Dnia Żywności, tym razem pod hasłem „Miody dla zdrowia i urody”.
Na parterze szkoły została wykonana dekoracja wprowadzająca nas w klimat obchodów tego święta.
W tych dniach uczniowie klas o profilu gastronomicznym, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowywali w pracowniach gastronomicznej i obsługi konsumenta przeróżne przysmaki sporządzone na bazie miodu Mogli się nimi częstować i delektować przez trzy dni nie tylko uczniowie, ale i wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.


Impreza ta miała przede wszystkim charakter edukacyjny. Jej celem było zapoznanie uczniów z leczniczym działaniem miodu i zachęcenie ich do jego regularnego spożywania. Dobroczynny wpływ poszczególnych gatunków miodu na organizm człowieka przedstawiony został w formie, specjalnie przygotowanych na ten dzień przez uczniów, plakatów. Uczniowie mieli okazję zapoznać się też z innymi produktami pszczelimi, tj. propolis, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, jad pszczeli, stosowanymi w apiterapii, która jako jedna ze współczesnych metod medycyny naturalnej cieszy się ogromnym i coraz to większym uznaniem.
Młodzież uświadomiła sobie, jak bardzo korzystne działanie mają dary ula w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Uczniowie mieli też możliwość zobaczenia, dotknięcia, czy nawet powąchania aromatycznego wosku pszczelego, węzy, zobaczenia ramki nowej, starej, odbudowanej, z pierzgą, propolisem itd.
Wiosną, w ramach Dni Promocji Zdrowia, będziemy kontynuować ten temat. Zaprosiliśmy już dziś do siebie pszczelarza, który na pewno przekaże nam wiele ciekawostek związanych z życiem pszczół i dobroczynnym wpływem produktów pszczelich na zdrowie człowieka.
Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy wsparli mnie w organizacji obchodów tego święta, w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego uświetnienia – przede wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom. Dzięki ich zaangażowaniu w naszej szkole było wyjątkowo miło i słodko.

Iwona Wrożyna

 
Nowe wyposażenie naszych pracowni

 

 

  

W minionym roku zwróciliśmy się do Państwa z prośbą o przekazanie na rzecz naszej szkoły 1% Waszego podatku. Możliwość taka stworzyła się dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Rydułtów.

 

Zebraliśmy ponad 700 zł.

Bardzo dziękujemy.

 

Za uzyskaną kwotę kupiliśmy STÓŁ BEZCIENIOWY - bardzo ważny element wyposażenia pracowni fotograficznej.
Staramy się by każda złotówka, którą mamy do dyspozycji, została dobrze wykorzystana.

 

Obecnie już w każdej sali nauczyciele mają do dyspozycji notebooki z dostępem do Internetu i możliwością podłączenia projektora.

Dalszy nasz cel to zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego dla uczniów.

 

Do końca roku zakupimy 10 nowych komputerów. Każdy z nich będzie wyposażony w najnowszą licencjonowaną wersję programu Photoshop.

W ramach programu "Mój wybór, mój zawód, moja kariera" otrzymamy dwa aparaty fotograficzne z wymiennymi obiektywami. Pojawi się dużo nowoczesnego wyposażenia w pracowni gastronomicznej. 

 
Ważne, abyś zdrowo się odżywiał !!!

5 listopada uczniowie klas drugich wzięli udział w prelekcji czeskich kolegów z Liceum w Opavie na temat zaburzeń odżywiania. Prelekcja odbyła się w ramach projektu „Healthy lifestyle” HELP P3 Pořuchy prijmu potravy, z funduszu mikroprojektu Euroregionu Silesia program operacyjny współpracy transgranicznej między Republiką Czeską, a Polską. Opiekunem naszych gości była Pani Kateřina Hertlová.

Uczniowie obejrzeli krótki film zawierający fotosy osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, zdobyli informacje na temat przyczyn, objawów i leczenia zaburzeń takich jak: anoreksja, bulimia, ortoreksja, czy bigoreksja. Uzyskali informacje na temat dobrze zbilansowanej diety (zestawienie zapotrzebowania człowieka na pokarmy, piramida żywności, tabela kaloryczności produktów spożywczych).

Na zakończenie prelekcji ochotnicy mogli wziąć udział w krótkim Quizie podsumowującym, który usystematyzował nabytą przez słuchaczy wiedzę i otrzymać drobny upominek.

A.Gaszka

Materiały źródłowe

help

 
AlkoGogle w klasach drugich ;o))

W październiku uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Pana Marcina Orlika instruktora nauki jazdy, na temat zachowania trzeźwości podczas prowadzenia pojazdów drogowych.

Prelekcja zawierała również elementy warsztatowe, podczas których uczniowie mogli doświadczyć przy pomocy tzw. AlkoGogli jak zachowuje się człowiek po spożyciu odpowiednio wysokiej dawki alkoholu.

Prelegent w sposób przystępny i z dużą dawką humoru wskazał na zgubne konsekwencje prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu oraz podał szereg przykładów ilustrujących nieodpowiedzialne zachowanie osób nietrzeźwych.

A.Gaszka

alkogo

 
Dziennik elektroniczny

Na wniosek Rady Rodziców, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej i Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim w dniu 20 października 2014r. wprowadzamy w naszej szkole dziennik elektorniczny. 

 

Rodzice i uczniowie muszą osobiście na piśmie podać wychowawcy klasy adres swojej poczty internetowej, by w ten sposób uzyskać dostęp do dziennika. 

 

procedury_dziennik_elektroniczny.pdf

 

dziennik_elektroniczny_wniosek.pdf

 

Nasz dziennik jest dostępny pod adresem: https://uonetplus.vulcan.net.pl/powiatwodzislawski

 
Współpraca z uczelnią patronacką – Uniwersytetem Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie

 

   

    23 września uczniowie klas IITA i III T – Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odbyli pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty na Wydziale Technologii Żywności UR w Krakowie. 

 

Na warsztaty te składał się wykład na temat jakości żywności i cech tę jakość kształtujących oraz ćwiczenia laboratoryjne.

 

 Wykład prowadziła sama Pani Dziekan Wydziału, prof. dr hab. Teresa Fortuna. Wprowadzał on młodzież do dalszych zajęć. Następnie uczniowie, pod fachowym okiem asystentów Wydziału, przeprowadzali w pracowni analizy sensorycznej próby na daltonizm smakowy i zapachowy. 

 

Każdy z nich otrzymał zakodowane próbki smaków i zapachów i w wydzielonych kabinach dokonywał ich oceny. Wyniki zapisywał na przygotowanych formularzach. 

Na koniec próbki zostały rozkodowane i uczniowie mogli ocenić wyniki swojej pracy i swoje zdolności sensoryczne. 

Drugie ćwiczenie odbywało się w pracowni analizy żywności. Tutaj młodzież oceniała jakość karmelków twardych – Landrynek, pochodzących od dwóch różnych producentów. Ocena przeprowadzana była metodą punktową i dotyczyła stanu opakowania oraz cech organoleptycznych badanych karmelków – stanu powierzchni, barwy, konsystencji, przełomu, smaku, zapachu.  Warsztaty były ciekawie prowadzone i stanowią praktyczne uzupełnienie wiedzy nabywanej w szkole.
„Na deser” miły spacer po starym Krakowie. Ogólnie bardzo udana wycieczka!

Sławomira Szuman   

 
Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

Czas mija szybko. Już w poniedziałek będą u nas niemieccy przyjaciele ze szkoły w Borken.

Przypomnijmy sobie jak było w czerwcu w Niemczech:

 

http://www.berufskolleg-borken.de/5053337/schueleraustausch-mit-polen/?show=gallery

 
Mój wybór, mój zawód, moja kariera

Nasza szkoła, jako jedna z 20 w województwie śląskim, uczestniczy w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pt.  „Mój wybór, mój zawód, moja kariera”.

W ubiegłym roku szkolnym 28 uczniów skorzystało z zajęć projektowych.

 

  

W ramach programu w roku szkolnym 2014/2015  zaproponowano uczniom następujące zajęcia:

Klasa pierwsza

Zawód: fototechnik, technik żywienia i usług gastronomicznych

Zajęcia wyrównawcze:
- techniki uczenia się

- język polski

- matematyka

Klasa druga

Zawód: fototechnik, technik żywienia i usług gastronomicznych

Warsztaty grupowe umiejętności interpersonalnych oraz doradztwo indywidualne

Klasa trzecia

Zawód: technik żywienia i usług gastronomicznych

Kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe barman-barista oraz praktyki zawodowe

Klasa czwarta

Zawód: technik organizacji usług gastronomicznych

Zajęcia przygotowujące do egzaminu zawodowego


Formularze rekrutacyjne są dostępne u pani Małgorzaty Staniczek oraz w sekretariacie szkoły. Poniżej zamieszczono regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie. Dodatkowo szczegółowe informacje znajdują się na gazetce na półpiętrze szkoły.

Rekrutacja do projektu odbywa się w terminie 01.09.2014 – 20.09.2014

 
Nasza grochówka zrobiła furorę …

        

Wracając do czasu sprzed wakacji warto przypomnieć o rodzinnym festynie zorganizowanym przez parafię p.w. św. Jerzego w Rydułtowach i jednocześnie podziękować naszym uczniom, którzy byli zaangażowani w organizację i uświetnienie tej szczytnej imprezy o charakterze charytatywnym. Młodzież klas o profilu gastronomicznym, zarówno klas technikum, jak i szkoły zawodowej, ugotowała przepyszną grochówkę, a uczennice klas handlowych zajmowały się jej wydawaniem i sprzedażą. 

 

 

Zaś uczennica klasy czwartej o profilu usługowym Barbara Adamczyk reprezentowała naszą szkołę, biorąc udział w konkursie na dekorację stołu pod hasłem „Śląska rodzina przy śląskim stole”. 
Otrzymała nagrodę z wyróżnieniem. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie oraz godne reprezentowanie i promocję naszej szkoły w środowisku lokalnym. Zachęcamy również do dalszej aktywności i nieustannego doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.

Iwona Wrożyna

 
Zapraszamy

Zakończył się nabór elektroniczny.

W nowym roku szkolnym w klasach pierwszych rozpocznie naukę prawie 100 uczniów.

Jest jeszcze kilka wolnych miejsc w niektórych oddziałach. Jeżeli macie znajomych, którzy chcieliby uczyć się w naszej szkole - zaproście ich do nas.

 

W technikum:

- 5 miejsc w zawodzie FOTOTECHNIK

- 4 miejsca w zawodzie TECHNIK HANDLOWIEC

 

W zasadniczej szkole zawodowej:

- 4 miejsca w zawodzie kucharz

- 5 miejsc w klasie wielozawodowej.

 
Podręczniki

Informujemy, że na naszej stronie w zakładce  Dokumenty  zostały zamieszczone wykazy podręczników  obowiązujących w roku szkolnym 2014/2015.

 
Praktyka nad morzem
   

Wyjazd na miesięczną praktykę do Dźwirzyna nad morzem okazał się strzałem w dziesiątkę.

Wszyscy stwierdziliśmy, że to był miesiąc, który "odmienił nasze życie". :)

Jechało nas czworo, więc podzieliliśmy się na dwie grupy: Martyna podróżowała z Marcinem, a Justyna z Agatą.

 

Pracowaliśmy codziennie od 7 do 15 i trochę ciężko się nam wstawało.

 W pracy zmienialiśmy się tak, aby każda grupa przez dwa tygodnie obsługiwała gości w sali oraz dwa tygodnie pracowała w kuchni.

 

Ekipa w pracy była bardzo miła, szybko zaprzyjaźniliśmy się i zżyli ze wszystkimi. Po pracy jeździliśmy na rowerach, odpoczywaliśmy na plaży, wychodziliśmy do miasta, grywaliśmy w piłkę oraz korzystaliśmy z sauny, która znajdowała się w ośrodku. Weekendy mieliśmy wolne, więc mogliśmy wybrać się na wycieczkę do Kołobrzegu czy robić inne ciekawe rzeczy. 

Na terenie ośrodka odbywały się co tydzień ogniska z muzyką na żywo, tak więc było bardzo wesoło czasem i śmiesznie.

Jesteśmy zadowoleni z wyjazdu mimo bardzo pracowitych dni, które się zdarzały. Jesteśmy pewni, że kiedyś do Dźwirzyna wrócimy. Tęsknimy za morzem i nowymi znajomymi.

Justyna, Martyna, Agata i rodzynek Marcin. :)

 
Galerie fototechników

Zbliża się koniec roku szkolnego. Nadchodzi czas podsumowań.

Zobaczcie galerie naszych fototechników. Oceńcie jak wiele się nauczyli.

 

        
Amanda   Kasia   Klaudia   Michalina
       
Natalia   Nikola   Robert   Monika
     
Martyna   Hania   Natalia B.   Patrycja
           
Wiktoria        Arek    
 
Uwaga uczniowie klas trzecich gimnazjów

Informujemy, że w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów na poszczególne kierunki kształcenia będzie istniała możliwość zwiększenia liczby miejsc we wszystkich proponowanych przez nas klasach.

 
Praktyka w Gościńcu Zodiac
   Gościniec Zodiac przyjmie na praktykę uczniów klas pierwszych.

Restauracja oferuje:

-GWARANCJĘ ZATRUDNIENIA po ukończeniu szkoły,

- szkolenie w nowoczesnej kuchni z dużym zapleczem gastronomicznym,

- możliwość odbycia dodatkowych kursów zakończonych uzyskaniem ogólnopolskiego certyfikatu.

Wymagania:

- punktualność

- wysoka kultura osobista,

-chęci do pracy


Strona internetowa Gościńca Zodiac

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 18
© 2011 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach

TA STRONA UŻYWA COOKIES

X Nie pokazuj więcej
Dowiedz się więcej o celu ich używania w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki